Proč je vodní chemie tolik důležitá pro zahradní jezírka a biotopy?

Vodní chemie pro jezírko, rybníček a biotop je nedílnou součástí čisté vody. Díky jezírkové vodní chemii dosahují křišťálově čisté vody i majitelé přírodních jezírek. Tento fakt je často opomíjený a majitelé budoucích biotopů berou „samočištění“ jezírka za samozřejmost. K tomu aby voda byla opravdu hygienicky čistá je však jezírková a vodní chemie a její použití zcela nezbytné a to nejen v období koupání.

Jezírková chemie je dnes na trhu běžně dostupným a bezpečným produktem. Pokud je ovšem jezírková a vodní chemie používána laikem je třeba řídit se přesně návodem, kterým by každá kvalitní jezírková a vodní chemie měla být opatřena a dávkovat s opatrností. Jezírková a vodní chemie je ovšem poměrně široký pojem – jedná se totiž o širokou škálu produktů pečujících nejen o čistotu ale i další kvality a hodnoty vody. Z nejvíce používaných přípravků jezírkové chemie pro úpravu vody jmenujme PH+ (PH plus), PH- (PH mínus), kyselinu chlorovodíkovou a další přípravky proti řasám a ke srážení nečistot ve vodním jezírku. Nedílnou součástí pro každého jezírkáře jsou i testery vody  pro zjištění aktuální kvality vody a nedostatků v čistotě jezírkové vody.

ADWA AD 12 - pro testování vody

Při péči o jezírko je potřeba jezírková a vodní jezírková chemie proti řasám a jejich množení, ale též jezírková a vodní chemie zajišťující chemickou nezávadnost vody určenou pro koupání v letní sezóně. Pro zimní období by měla být zajištěna jezírková a vodní chemie napomáhající zazimování přírodního jezírka např. WINTER POND. Jednou z dalších kvalit, které jezírková a vodní chemie zajišťuje, je pH vody. To hraje roli při samotném použití vodní chemie, protože příliš vysoké pH vody způsobuje nižší efektivitu samotné jezírkové chemie.

Také jezírková a vodní chemie pro stabilizaci tvrdosti vody je užitečným pomocníkem v péči o biotopy. Spotřeba chemie závisí na teplotě vody- čím teplejší voda tím vyšší spotřeba. Na trhu existuje též jezírková a vodní chemie v podobě kombinovaných tablet, které jsou pohodlnější k dávkování. Z hlediska efektivity je však vhodnější používat jednotlivé prostředky jezírkové a vodní chemie samostatně.