Řasy v zahradním jezírku

               

Vláknitá řasa, ale i zelená voda je nejčastějším problémem koupacích a okrasných jezírek, která trápí nejednoho majitele. Nejde jen o estetické znehodnocení jezírka, ale i o problém, s kterým se jezírko potýká na základě několika možných faktorů, jako jsou např.:

  •         Teplé letní dny, kdy na jezírko svítí moc slunce
  •         Narušená biologická rovnováha v jezírku
  •         Nedostačující filtrační systém na objem jezírka

Řasy i zelená voda jsou přirozený biologický průběh jezírka, které lze běžnou mechanickou, či chemickou cestou odstranit a tím vyhrát tento boj.

Vláknitá řasa v jezírku

Vláknitá řasa se v nejčastějších případech vyskytuje ve stojatých vodách, kde nedochází k dokonalé cirkulaci vody.  Zde má vláknitá řasa dokonalý vývoj, protože se jí dostává dostatek živin, světla a důsledku slunečního svitu teplé vody. Živiny pro růst řas vznikají s několika faktorů:

  •    Spad z ovzduší
  •    Splav hnojiva z trávníků
  •    Při dopuštění dešťovou vodou, vrtů a studen

V případě dopouštění vody do jezírka je lepší vždy volit variantu „z řádu“, protože voda ze studny a vrtů může obsahovat zbytky hnojiva, které je pro růst řas ideální.

V případě, že se v zahradním jezírku vyskytuje vláknitá řasa, tak nejde o nějaký závažný problém, protože by měla být voda v jezírku patrně čistá. V tomto případě doporučujeme vláknitou řasu odstranit z jezírka mechanicky způsobem za pomocí síťky, nebo vodního vysavače.

Jak předejít problémům s vláknitou řasou?

·         Jako první základní řešení je mít dostatečně dimenzovanou filtrační technologii jezírka.

·         Udržovat filtrační jednotku čistou, takže pravidelně čistit, aby jednotka mohla fungovat na 100%.

·         Pro nastolení správné biologické rovnováhy doporučujeme průběžně doplňovat startovací baktérie. Aplikace se provádí přímo do jezírka, či filtrační jednotky na začátku sezóny a po chemickém zásahu.

·         Dalším faktorem je velké množství ryb.  Doporučujeme mít tolik ryb, kolik je schopná filtrační jednotka zvládnou.

·         Při krmení ryb dbejte na správné množství krmiva, nepožrané krmivo je ideálním hnojivem pro vláknitou řasu.

V případě, že jsou výše uvedené kroky dodrženy a stále Vás trápí vláknitá řasa, tak můžeme doporučit námi nabízené přípravky na vláknitou řasu.

Zelená voda

               

Velký výskyt jednobuněčných řas mají za následek zelenání vody, která se v jezírku množí skrz nedostatečný výkon UVlampy, špatně dimenzovaná filtrace, velmi teplá voda atd.

  • Problém v podobě zelené vody lze řešit několika způsoby:
  • Správně dimenzovanou filtrační jednotku s výkonnou UV lampou.
  • Pomocí chemického zásahu, který je schopen zelenou vodu projasnit „GUANICID

·         Další přípravky na zelenou vodu najdete v našem sortimentu.

V případě, že si nevíte rady se zelenou vodou a vláknitou řasou, tak nás neváhejte kontaktovat. Rádi Vám pomůžeme najít účinné řešení.