Vodu, která se začíná barvit díky spadanému listí, je třeba vyčistit, jak jsme psali v předchozím článku. Její barva přes zimu o mnoho lepší nebude, ale tlející listí ohrožuje život pod hladinou. Proto nepřestávejte v období podzimu pravidelně čistit povrchový skimmer.

Zamrzlé zahradní jezírko

Filtrace, filtry

Důležitým prvkem jezírkové technologie je filtrační jednotka. Filtr, který spolehlivě funguje, by mráz v zimě mohl poškodit. Pokud je součástí filtru i UV lampa, je třeba ji vyndat a uložit v místnosti. Houby a filtrační vložky pečlivě propláchneme v čisté a teplé vodě a vysušíme. Vodu z filtrační jednotky vylijeme a jednotku vysušíme. Čisté a suché houby vložíme zpátky do filtru a necháme jej odpojený z elektriky. Takto přečká celou zimu a je připravený na jarní provoz.

Filtrační média

Jestliže máte filtr umístěný nad hladinou jezírka, s prvními mrazy vypněte filtraci a vypusťte z ní vodu. Otevřete také ventily. Vodu vypustíme také z hadic, potrubí a všech míst, kde by mohla zamrznout. I čerpadlo v zimě uchováváme v místnosti, kde z něj vyjmeme a zkontrolujeme rotor. Je pro něj dobré omytí v kyselině chlorovodíkové, abychom jej zbavili vodního kamene. Stejnou kyselinu použijeme k očištění křemíkové trubice u UV lampy. Po ošetření dobře opláchneme čistou vodou.

U gravitačních filtrací a filtrací, které jsou schované v šachtách a nehrozí jejich poškození mrazem, můžeme cirkulaci vody ponechat zapnutou. Je však nutné snížit výkon čerpadla o jednu třetinu až jednu polovinu, případně použít čerpadlo se slabším výkonem.

Proti řasám

Pokud jste v létě používaly proti řasám přípravky na biologické bázi, teď při zazimování jezírka je nepoužívejte, není to Winter Pondefektivní. Bakterie, které řasy rozkládají, potřebují ke své práci teplotu minimálně 12°C. Jejich účinek je v chladných podzimních a zimních dnech minimální.

Spolehlivým řešením jak zajistit minimalní přísun živin pro řasy v zimním období je použít přípravek WINTER POND, který je určen pro odebírání látek z jezírka, které jsou potřebné pro růst jednobuněčných řas a vláknitých řas.

Usazeniny, které se tvoří na dně jezírka a na jeho stěnách odstranit vysavačem vodního kalu Pondovac. Pracuje podobně jako domácí vysavač, jeho výkon je však mnohem větší a podle typu je schopen odsát kal z hloubky až 180cm. V jeho příslušenství jsou i výměnné nástavce, díky kterým se nemusíte bát, že vysajete kamínky ze dna, nebo že ucpete trubky. Vysavač má odtokovou hadici a dlouhý přívodní kabel, který usnadňuje pohyb kolem vodní plochy.

Jezírkový vysavač Pondovac 5

Proti úplnému zmrznutí vodní hladiny a provzdušnění

V zimě věnujte určitě pozornost zábranám proti úplnému zamrznutí vodní hladiny. Souvislá vrstva ledu neumožňuje přijímat kyslík z atmosféry a naopak brání úniku výparů z hnijících rostlin. To ohrožuje všechny žijící organismy v rybníce. Jako účinná zábrana funguje jednoduché zařízení – zábrana tvorby ledu. Vhodné je takovéto prostředky kombinovat s provzdušňovacím čerpadlem. Další variantou je IceFree 4 Seasons od firmy OASE, jednoduché čerpadlo s malou spotřebou elektrického proudu. Zajišťuje permanentní cirkulaci vody z hloubkové zóny o teplotě 2-4°C na místě o průměru cca 20cm. To stačí k tomu, aby jezírko mohlo dýchat a živočichové v něm zdárně přežili zimu.

IceFree - hladina bez ledu

Pro úspěšné zimování ryb, je nutné z důvodu přístupu vzduchu a také ventilace jedovatých plynů udržovat část hladiny bez ledu. Není úplně vhodné otvor v ledu vysekávat, rozbíjet či vyřezávat. Otřesy a hluk rybám nedělají dobře a je také možné, že si nechtěně protrhnete folii. Stálý otvor přitom můžete vytvořit několika jednoduchými způsoby, jak jsme si popsali výše.

Další metodou, kterou můžeme použít, aby nám jezírko celé nezamrzlo je působení vzduchovacího kompresoru. KompresorAquaOxy 1000 používáme a umístíme do prostředí s nízkou vlhkostí, aby nám nezamrzla voda v hadičkách. Dáváme také pozor, abychom rybám nemíchali různě teplou vodu. Pokud máte v jezírku hodně ryb, nebo u jezírek s objemem větším než 20m3 můžeme zajistit otvor v ledu díky čerpadlu s nízkou spotřebou (např. Jebao). To zavěsíme asi 50cm pod hladinu nad nejhlubší místo v jezírku. Výtlakovou hadici pak vedeme ven z jezírka, ohneme a necháme vodu volně téct zpátky do jezírka. Další variantou jsou ohřívače vody, ke kterým můžete napojit také termostat. Ten Vám bude ohřívač při nízkých teplotách zapínat, při teplotách nad nulu se sám vypne.

Údržba

Po dobu, kdy je voda ve vašem jezírku pokryta ledem je vhodné odmetat sníh z jeho povrchu. Jde o to, aby řasa, která se na kamenech a fólii během zimy vytvoří, měla normální denní a noční cyklus. Řasa, jako každá rostlina, ve dne vypouští při asimilaci kyslík, v noci pak při disimilaci kysličník uhličitý. Při ponechání vrstvy sněhu na zamrzlé ploše delší dobu má řasa pouze noční režim a vypouštěním CO2 zhoršuje rybám prostředí.

I při pečlivém dodržení všech zásad a pokynů při zimování Koi, jeseterů a ostatních ryb se může stát, že některé ryby přes zimu uhynou. Proto je dobré zahradní jezírko, ryby i kvalitu vody během zimy sledovat. Pozorováním zjistíte, co Vaše jezírko potřebuje a co je pro něj nejlepší. Pokud byste měli nějaké otázky, neváhejte se poradit s odborníky.