Příprava zahradního jezírka ze zimního spánku

S příchodem prvních jarních dnů nám dopadá na hladinu jezírka sluneční paprsky, vodní hladina je bez ledové přikrývky a pomalu začíná jezírko žít. Nejdůležitějším krokem je nastolení správné biologické rovnováhy, která je důležitá pro správný život a čistou vodu v jezírku. Správnou biologickou rovnováhu je nejlépe udržovat systematicky, nebo nám napomohou startovací baktérie, které se z počátku o vše postarají.Jak na jezírko ze zimního spánku?

Vodní rostliny

Prvním základním krokem při uvádění jezírka do provozu ze zimního spánku je péče o vodní rostliny. Rostliny jsou různorodé a každá má svoji charakteristiku, od které se odvíjí jejích individuální opečovávání. Tyto rostliny můžeme rozdělit do skupiny slabších a silnějších rostlin, některé rostou pomaleji a naopak některé rychleji. Slabším jedinci rostou pomaleji, a proto se může stát, že budou silnějšími jedinci vytlačováni. Je velmi důležité redukovat růst rostlin a nastolit rovnováhu, abychom neměli s okolí okrasného jezírka džungli.

Odstranění nečistot z jezírka

Před spuštěním zahradního jezírka je dalším velmi důležitým krokem odstranit veškeré nečistoty s vodní hladiny, břehů a hlavně dna zahradního jezírka. Včasné odstranění těchto nečistot zabrání jejich rozkladu při teplejších dnech a tím se eliminuje navýšení organických látek ve vodě.

Skvělým pomocníkem při odstranění nečistot z jezírka je osvědčená síťka, která nám pomůže vybrat ze dna i vodní hladiny štěrk, řasy, listí a těžší předměty. Síťku je možné napojit na různě dlouhé teleskopické tyče a tím se dostat hlouběji.

Další způsob odstranění nečistot můžeme provést jezírkovým vysavačem. Je to velmi praktický a plnohodnotný pomocník. Svým výkonem dokáže ze dna jezírka odstranit nečistoty, které se těžko sbírají ručně. V naší nabídce najdete několik různých vysavačů a jejich použití se liší podle parametrů jezírka. Naše vysavače si můžete i vypůjčit, záleží jen na Vás jaký a na jak dlouho. Pokud si

nebudete jistí s výběrem jezírkového vysavače, tak nás neváhejte kontaktovat a my Vám rádi pomůžeme.

V případě, že jsou místa, která nejdou vyčistit z důvodu těžkého přístupu, můžeme použít chemické přípravky. Pomocí chemie „aktivní kyslík“ se tyto nečistoty vyplaví ze dna na vodní hladinu.

Filtrační systémy

Na první spuštění filtračního systému není stanovené žádné přesné datum. Pokud víme, že už neudeří mráz, tak jí můžeme spustit. Pro zlepšení podmínek vody v zahradním jezírku je filtrace velmi důležitá, protože nám zajistí správnou cirkulaci vody a to je velmi důležité.

Před samotným spuštění filtrace je potřeba vizuálně zkontrolovat všechny komponenty čerpadlo, UV lampu, skimmer či filtraci jestli jsou plně funkční a nevyskytuje se u nich nějaká závada, co by mohla ovlivnit chod filtrace.

Kvalita vody

Posledním důležitým krokem je správně nastolená biologická rovnováha vody v jezírku. Správné parametry vody můžeme zjistit pomocí testerů kvality vody. Pokud není biologická rovnováha v pořádku, můžeme jí nastavit a udržovat pomocí startovacích baktérií. Aplikujeme je přímo do jezírka a filtračního systému na začátku sezóny, nebo v případě nějakého chemického zásahu.