Zazimování zahradního jezírka

Teplé měsíce v roce jsou pryč, stromy pomalu odhazují své listy a příroda se barví do překrásných barev. Zimní období je čas, kdy se nejen medvědi uchylují k zimnímu spánku. Totéž platí i o zahradním jezírku. Přesně v tento čas nastává ta správná chvíle, kdy připravit zahradní jezírko na jeho zazimování. Připravili jsme si pro vás článek, který vám ve směru zazimování jezírka může být nápomocen.

V každé zahradě udělá jezírko nádhernou podívanou. Celou sezónu nám dělalo radost a teď s příchodem chladnějších dnů je potřeba jezírko řádně připravit na zimní období. Vyčistit okolí jezírka i jezírko samotné, postarat se o vodní rostliny, o obyvatele a hlavně řádně zazimovat veškerou filtrační techniku, která není schopná své funkce v mrazivých dnech.

Péče o vodní rostliny

S příchodem prvních přízemních mrazíků je třeba věnovat zvýšenou pozornost bahenním rostlinám. Míza těchto rostlin je stahována do kořenů, cibulek a listy v nadzemní části jezírka začínají být nevzhledné. Jakmile dojde k usychání jednotlivých listů na březích jezírka, můžeme na jejich odstranění použít velmi praktické nůžky a kleště.

                                      

Určitě si kladete otázku „Proč vlastně odstraňovat zbytky listů?“

 Hlavní důvod proč dbát větší pozornosti na odstranění jednotlivých listů vodních rostlin, popadaného listí z okolních stromů a jiného organického odpadu z vodní hladiny zahradního jezírka je, že všechny tyto zbytky klesají až na samotné dno. Při jejich rozkládání (tlení) dochází ke vzniku jedovatých plynů, které zhoršují biologickou rovnováhu jezírka a pro rybí osádku jsou životu nebezpečné. Proto je s příchodem prvních mrazíků zapotřebí vyčistit dno vysavačem, nebo dnovou síťkou.

                                      

Můžete si u nás vysavač nejen koupit, ale i půjčit. Rádi vám poskytneme odbornou ukázku.

Velmi užitečným pomocníkem při eliminaci padajícího listí na vodní hladinu jezírka je použití zakrývací sítě, s kterou vytvoříme mechanickou zábranu. Vypnutí přes vodní hladinu je snadné a ukotvení sítě lze provést praktickými držáky, které zapíchneme do země.

                                     

Technologie v zimě

S příchodem prvních silnějších mrazů je ohrožena i veškerá technologie jezírka, která není určena k zimnímu provozu. Silný mráz by mohl trvale tuto technologii nenávratně poškodit. Jde hlavně o veškeré rozvody vody, šoupata, atd., která jsou položena v mělké hloubce. Veškerou tuto technologii musíme zbavit vody, aby ji mráz neponičil.

Filtrační systém:

V případě, že je filtrační systém umístěn nad úrovní hladiny, kde hrozí zamrznutí, tak je potřeba před příchodem prvních mrazů veškerou tuhle technologii vypnout a vypustit vodu z celého systému.                                                                                                                                   

V opačném případě, kde je technologie jezírka umístěná v šachtách, či na jiných místech, kde se nedostane mráz, tak může systém běžet přes celou zimu. V případě snížení spotřeby elektrické energie je možné zvolit slabší čerpadlo, protože v zimě není potřeba stejná cirkulace vody jako létě.

Čerpadlo a UV lampu demontujeme, vyčistíme a uschováme na suché a teplé místo.

Po vyčištění jezírka a vypnutí filtračního systému doporučujeme aplikovat přípravek WINTER POND, který odebírá látky potřebné pro růst a rozvoj jednobuněčných (zelená voda) i vláknitých řas. Díky klimatickým změnám a kolísaní teplot během zimního období dochází k rozvoji řas během zimních měsíců častěji než dříve. Aplikovaný WINTER POND během zimních měsíců odebírá a váže živiny potřebné pro růst řas v zahradním jezírku. Tím dokáže omezit a zmírnit jejich výskyt po zimním období.

                                             

Vytvoření otvoru v ledové vrstvě

Dalším důležitým bodem při zazimování zahradního jezírka je věnovat pozornost hladině jezírka, která by neměla v žádném případě zcela zamrznout. V tomto případě není voda schopna přijímat kyslík a brání úniku jedovatých plynů s hnijících organických zbytků. Proto je velmi důležité, aby se tohle nikdy nestalo, mohlo by dojít k udušení obyvatelů jezírka.

Lze udržet vodní hladinu bez ledové přikrývky? Ano! Je to velice jednoduché a tyhle produkty nám v tom pomohou:

Ideálním pomocníkem je IceFree 4 Seasons od firmy Oase, které je vhodné pro zahradní jezírka s optimálním množstvím rybí populace. Polystyrenový plovák doporučujeme upevnit pomocí rybářského vlasce nad místo, kde je nejhlubší voda jezírka, aby čerpadlo nebralo vodu přímo ze dna. Okolí plováku se během zimy udržuje bez ledové přikrývky a během teplých měsíců vytváří krásnou vodní hru v podobě fontány.

                                    

Velmi užitečným produktem je ohřívač IceFree Thermo, který je vybaven topnou spirálou a tím ohřívá vodu ve svém okolí a udržuje vodní hladinu bez ledové přikrývky. Tyto ohřívače jsou k dostání ve dvou verzích 200W a 330W, přičemž silnější verze je vybavená termostatem, který automaticky sepne ohřívač při dosažení bodu mrazu.

Další možností je použití kruhové zábrany PondoPolar od firmy Pontec. Tělo tohoto plováku je vyrobeno z polystyrénu a není zde potřeba žádné elektrické energie. Principem výměny plynů a nezamrzání hladiny probíhá přes odvzdušňovací otvory. V nabídce najdeme i stejnou verzi PondoPolar Air, která je vybavená vzduchovacím kompresorem s hadičkou a vzduchovacím kamenem.

                                   

Pro zahradní jezírka s větším množstvím ryb a rozměrnou vodní hladinou doporučujeme umístit nad nejhlubší místo asi cca 1 metr pod vodní hladinu čerpadlo se zkráceným oběhem.  Výtlačnou hadici vyvedeme cca 0,5 m nad hladiny a otočíme jí zpět na hladinu, tak aby voda dopadala volně na hladinu.

 

Těchto produktů, které nám zajistí, aby hladina zahradního jezírka zůstala bez ledové pokrývky je celá řada a najdete je v kategorii péče o jezírko. Pokud si nejste jistí s výběrem, neváhejte nás kontaktovat. Velice rádi vám poradíme a společně najdeme řešení.